Adsense - ile można zarobić na reklamie od Google

Trafiłeś tutaj, ponieważ zastanawiasz się, czy warto dodać na swojej stronie reklamy Adsense i ile można zarobić. Google Adsense to największa sieć reklamowa w całym Internecie. Jest to system reklamy kontekstowej, która dopasowuje reklamy do treści zawartej na Twojej stronie internetowej oraz na podstawie indywidualnych zainteresowań aktualnie odwiedzającego stronę (pliki cookie). Sieć ta stała się bardzo popularna dzięki łatwej obsłudze i najlepszym stawkom za kliknięcie spośród znanych sieci reklamowych na świecie. Istnieją inne sieci reklamowe takie jak np. Adkontekst, OnetKontekst lub SmartContext, lecz zarobki i stawki za kliknięcie tych systemów są mało atrakcyjne w porównaniu z Adsense. Jeśli jesteś osoba pełnoletnią i posiadasz własną stronę internetową, to dodatkowo możesz na niej zarabiać. Nie musisz mieć zarejestrowanej firmy, możesz zapisać się jako osoba prywatna i zarabiać na kliknięciach w reklamę.

 

Pojęcia w Google Adsense:

CTR (click through rate) – współczynnik kliknięć, czyli zestawienie liczby wyświetleń reklamy do liczby kliknięć w reklamę. CTR mierzy się w procentach. CTR jest tym większy im lepiej reklama dopasowana i dostosowana.

PPC (pay per click) – określa rodzaj reklamy internetowej, w której płatność naliczana jest za klik, czyli za przejście użytkownika na stronę reklamodawcy.

CPM (cost per thousand, M oznacza rzymski 1000) – koszt osiągnięcia tysiąca odwiedzających i zliczany na podstawie ilości odsłon strony internetowej

CPC (cost per click) – koszt jednego kliknięcia w reklamę. Dla wydawców wskaźnik ten określa ile można zarobić z jednego kliknięcia w reklamę na stronie internetowej.

RPM (revenue per thousand, M oznacza rzymski 1000) – ile można zarobić z tysiąca wyświetleń, przedstawia szacunkowe zarobki obliczone za każde 1000 wyświetleń strony internetowej.

 

adsense ile można zarobić

 

Ile można zarobić na Adsense?

Zarobki w Adsense zależą od kilku czynników:

Tematyka strony to bardzo ważny element wpływający na zarobki w Adsense. Tematyka reklam jest dopasowywana do zawartości tekstowej oraz obrazkowej danej strony internetowej. Strony internetowe o tematyce dotyczącej pieniędzy jest najbardziej opłacalna. Strony o ubezpieczeniach, kredytach itp. wyświetlają reklamy najwyżej płatne przez reklamodawców. Wskaźnik CPC na takich stronach jest większy i więcej zarabiamy za pojedyncze kliknięcia. Jest to spowodowane tym, że firmy ubezpieczeniowe czy banki zarabiają więcej niż inne firmy w innych branżach.

Należy jednak wiedzieć, że serwisy w innych branżach jak np. w branży rozrywkowej mają dużą oglądalność w internecie, niż specjalistyczne tematyki. Ile można zarobić na Adsense w takiej sytuacji ? Często można spotkać serwisy z małym CPC, ale strona taka generuje duży ruch i zarabiamy proporcjonalnie więcej. Warto wiedzieć, że kobiety częściej klikaj a w reklamy niż mężczyźni, natomiast dzieci klikają częściej w bardziej kolorowe reklamy. Strony o tematyce komputerowej notują najniższy współczynnik klikalności może to być spowodowane tym, że odbiorcami są główni mężczyźni, którzy często ignorują reklamy mniej związane z tym, co aktualnie szukają.

Język strony internetowej jest równie ważny, jak tematyka strony internetowej. Kraje, w których istnieją bogate firmy, są w stanie zapłacić więcej za kliknięcie niż krajowe firmy. Dużo wyższe stawki kuszą webmasterów i decydują się na tworzenie stron w języku angielskim. Istnieją firmy, które płacą za kliknięcie nawet kilkadziesiąt dolarów, ale trudno się wypromować, gdyż istnieje bardzo duża konkurencja. Jeśli chciałbyś zarabiać w ten sposób, musiałbyś wydać duże pieniądze na pozycjonowanie swojej strony internetowej, a to nie jest wcale takie łatwe, aby się przebić i wyprzedzić mocne serwisy.

Dostosowanie wyglądu reklam oraz ich umiejscowienie na stronie internetowej, potrafi kilkakrotnie podnieść klikalność reklam oraz zysk ze sprzedawanych produktów, oraz usług. Na niektórych stronach sprawdza się bardziej wyraziste reklamy, a w innych wbudowane i mało zauważalne, wtopione w treść serwisu, idealnie dopasowane do kolorystyki czy czcionki. Jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze wyniki, musimy eksperymentować i metodą prób i błędów testować rozmieszczenie oraz wygląd reklam na własnej stronie. Polecamy umiar w ilości reklam oraz zastosować reklamy wtopione w zawartość strony, aby nie odstraszać czytelników.


Ilość odwiedzin oraz odsłon istotnie wpływa na to ile można zarobić na Adsense i jest to moim zdaniem najważniejszy element wpływający na ilość zarobków z reklam Adsense. Jeśli mamy ciekawą stronę, dobrze zoptymalizowaną oraz dopasowane reklamy, ale małą ilość czytelników to nasze zarobki będą niewielkie. Dlatego bardzo ważnym jest promowanie, reklamowanie naszego serwisu w internecie, aby coraz więcej czytelników odwiedzało naszą stronę, co automatycznie odbije się na naszych zarobkach.

Ilość odwiedzin pokazuje nam ilu unikalnych użytkowników, odwiedziło na naszą stronę. Ilość odsłon to ilość wyświetleń naszej strony.
Jeśli strona ma miesięcznie 10.000 odwiedzin i 40.000 odsłon, oznacza to, że średnio każdy z czytelników obejrzał mniej więcej 4 podstron naszego serwisu. Oznacza to, że strona ta cieszy się zainteresowaniem i oznacza jakąś wartość. Warto zadbać o te dwa współczynniki, ponieważ mają one istotny wpływ na klikalność w reklamę oraz istotnie wpływa na to ile można zarobić na Adsense.

 

Jak wyliczyć ile można zarobić na Adsense? 
Wzór na obliczenie zarobku: kalkulator

ilość odwiedzin dziennie x klikalność x stawka = zarobek

 

Przykłady obrazujące ile można zarobić w danej tematyce. Współczynnik CTR może być różny, w zależności od powyższych czynników.

Kredyty – 1,20 zł za klik
Lokaty – 1,00 zł za klik
Waluty – 0,90 zł za klik
Marketing – 0,80 zł za klik
E-biznes – 0,80 zł za klik
Praca – 0,50 zł za klik
Prawo – 0,48 zł za klik
Psychologia – 0,43 zł za klik
Ekologia – 0,42 zł za klik
Motoryzacja – 0,41 zł za klik
Podróże – 0,40 zł za klik
Rozrywka – 0,34 zł za klik
Komputery – 0,28 zł za klik
Uroda – 0,20 zł za klik

 

To ile można zarobić na Adsense zależy od wielu czynników. Jeśli chcesz zarabiać coraz więcej, musisz uwzględnić czynniki zawarte w tym artykule oraz zadbać o pozycjonowanie swojej strony w wyszukiwarkach, aby nasza strona dotarła do jak największej ilości czytelników.

Don`t copy text!