Ćwiczenia na brzuch po cesarce

Wiele kobiet ćwiczenia na brzuch po cesarce chciałoby zacząć wykonywać jak najszybciej po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że cesarskie cięcie jest operacją i nie należy zbyt szybko podejmować pełnej aktywności fizycznej, aby nie doszło do nieprzyjemnych powikłań. Najlepiej rozpocząć od wykonywania ćwiczeń izometrycznych. Spokojne napinanie i rozluźnianie mięśni brzucha przy wdechu i wydechu to ćwiczenia na brzuch po cesarce, które można rozpocząć już po zdjęciu szwów. Pamiętajmy jednak, że wszelkie aktywności po zabiegu wykonujemy tylko do momentu odczucia bólu, jeśli czujemy, że dana czynność sprawia nam dyskomfort, zaczekajmy jeszcze kilka dni. Każdy organizm regeneruje się we własnym tempie. Dla kobiet dbających o swoje ciało, ćwiczenia na brzuch po cesarce są ważnym elementem dochodzenia do sprawności fizycznej po ciąży. To właśnie brzuch przez pierwsze tygodnie, a czasem i miesiące po porodzie wygląda najgorzej. Skóra często traci swą jędrność, niejedna z pań boryka się także z problemem rozstępów. Nie są to jednak nieodwracalne skutki ciąży. Stopniowe i systematyczne ćwiczenia potrafią dość szybko przynieść spektakularne efekty. Wiele pań już kilka miesięcy po porodzie pokazuje zgrabne ciało na plaży, a poza blizną po cięciu, trudno byłoby zauważyć w ich sylwetce jakiekolwiek ślady niedawno zakończonej ciąży.

Najlepiej rozpocząć od ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej. W pierwszym miesiącu rekonwalescencji po cesarskim cięciu, przede wszystkim nie należy się forsować. Każde z ćwiczeń wykonujmy łagodnie, spokojnie, ilość powtórzeń dopasowując do własnych możliwości i stopniowo zwiększając. Na początek leżąc na plecach zginamy nogę w kolanie i podnosimy, raz jedną, raz drugą. W leżeniu na plecach zginamy nogę lewą i prawą. Zginamy lewą i prawą nogę w kolanie w leżeniu bokiem. Ćwiczymy głębokie wdechy i wydechy.

Kiedy rozpocząć bardziej intensywne ćwiczenia na brzuch po cesarce? Z tymi forsownymi zaczekajmy około 4-6 tygodni. Po tym okresie możemy łagodnie wystartować z treningiem. Warto pamiętać, że oprócz brzucha, musimy popracować także nad innymi partiami ciała. Szczególnej troski wymaga również kręgosłup i mięśnie pleców, które zwykle dość mocno odczuwają trudy ciąży, musząc udźwignąć w 8-9 miesiącu dodatkowe kilkanaście kilogramów.

Ćwiczenia, od których warto zacząć, to na przykład unoszenie miednicy w górę i opuszczanie w dół w pozycji leżącej na plecach. Nogi powinny być ugięte i ustawione na szerokość bioder. Unosząc miednicę w górę, napinamy pośladki, opuszczając, rozluźniamy. Ćwiczenie to wzmacnia także mięśnie dna miednicy, więc także jest niezwykle ważne dla pań wracających do formy po porodzie. Kolejnym ćwiczeniem, przynoszącym bardzo dobre efekty, jest wysuwanie ręki do przodu i nogi po przeciwnej stronie w pozycji klęku podpartego. Należy pamiętać, że wysunięta ręka i noga powinny tworzyć jedną linię z całym ciałem. Nie odrywamy ich od podłogi. Jeśli utrzymujemy właściwy balans ciała, można spróbować delikatnie podnieść nogę i rękę w górę.

Tego typu ćwiczenia, wszystkie w niskich pozycjach, wykonujemy przez pierwsze pięć miesięcy. Bardziej forsujący trening, uwzględniający brzuszki, przysiady, bieg czy podskoki należy zostawić na później. Kluczowe jest zagojenie się rany po cesarskim cięciu, wzmocnienie mięśni pleców, które świeżej mamie mogą nieraz doskwierać przy wielu czynnościach pielęgnacyjnych z maluchem, wzmocnienie mięśni dna miednicy i stopniowe, systematyczne niwelowanie wystającego brzuszka oraz przywrócenie jędrności skórze.

 

Zdjęcie: http://mamaisport.pl

 

Don`t copy text!