Dieta 1000 kalorii (kcal) – poradnik jak szybko schudnąć

Dieta 1000 kalorii jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczaniu pokarmu w ilości 1000 kcal na dzień. Organizm człowieka wymaga zapotrzebowania kalorycznego w okolicach od 2000 do 3000 kalorii na każdy dzień, aby móc prawidłowo funkcjonować. W przypadku, gdy będziemy dostarczać mu tylko 1000 kcal, organizm będzie miał niedobór kalorii i rozpocznie spalanie tłuszczu, a my zaczniemy gubić zbędne kilogramy i to jest główną istotą diety 1000 kalorii.

Kuracja ta polega na zapewnieniu dużych dawek substancji odżywczych, witamin i minerałów oraz ograniczeniu ilości kalorii. Prezentowana dieta 1000 kalorii nakazuje przestrzegać ilości 4 do 5 małych posiłków, a każdy posiłek musi zawierać odpowiednią wartość kaloryczną. Należy o tym pamiętać, aby posiłki dostarczały nam wystarczającą dawkę energii, aby przetrwać cały długi dzień. W przypadku śniadania posiłek nie powinien przekraczać więcej niż 200 kalorii, kolejne śniadanie musi mieć do 150 kcal, obiad 350 kcal, podwieczorek 100 kcal, natomiast kolacja 200 kcal. W przypadku takiej diety zalecane jest wyliczanie wartości kalorycznych i dokładne układanie posiłków. Bardzo ważnym elementem w tej diecie, jak i również w innych jest wypijanie dużych ilości wody. Aby, zachować odpowiednio niską ilość kalorii w diecie 1000 kcal należy zminimalizować spożywanie tłuszczu, którego to usiłujemy usunąć, a nie fundować go naszemu organizmowi.

Dieta 1000 kaloriiDieta 1000 kalorii — kcal


Staraj się wyłączyć z diety spożywanie wyrobów z czerwonego mięsa, słodyczy, sera oraz tłustych ryb, ponieważ produkty te zawierają dużo tłuszczu lub cukru. Staraj się zminimalizować używanie soli w diecie, gdyż sól powoduje magazynowanie wody w tkankach, co na pewno nie sprzyja odchudzaniu. Jedz tylko chude mięso, najlepiej drobiowe, ale pozbawione skóry, która w swoim składzie zawiera dużą ilość tłuszczu. Spożywaj również dużo warzyw, również owoców, lecz w trochę mniejszych ilościach, ze względu na to, że zawiera fruktozę, czyli cukier. Pożywna w diecie 1000 kalorii będzie na pewno kasza, ryż (najlepiej brązowy), oraz pełnoziarniste pieczywo. Do przygotowywania posiłków stosuj gotowanie na parze, pieczenie lub grillowanie, natomiast zrezygnuj z przyrządzaniu na oleju.

Porady przed rozpoczęciem kuracji: dieta 1000 kcal

Dieta 1000 kcal, jak i inne diety wymaga od stosującego rygorystycznego przestrzegania obranej diety. Jest to bardzo ważne, gdyż powinniśmy stosować się do wytycznych diety, jej jadłospisu i co bardzo ważne, nie ma spożywania pomiędzy poszczególnymi posiłkami ! Odpowiednie przygotowanie do diety pozwoli łatwiej znieść jej nieudogodnienia. Bardzo ważne jest, aby przed wystartowaniem z dietą 1000 kcal pozbyć się produktów, których nasza dieta nie zaleca. W momencie, gdy już będziemy na diecie, na pewno trudno będzie o silną wolę ze względu na fakt, że będziemy odczuwać lekki głód. W takiej sytuacji z powodu przyjmowania mniejszej ilości kalorii niż zwykle będzie nas kusić, aby coś dodatkowo podjeść. Nie dojdzie do takiej sytuacji, gdy pozbędziesz się produktów niezalecanych i pokusa sięgnięcia po np.: słodycze nie zostanie spełniona. Dobrym sposobem na przygotowanie się na obniżoną ilość kalorii spożywanej w ciągu dnia, będzie, gdy na 7 dni lub 14 dni przed kuracją: dieta 1000 kcal zaczniesz pomału ograniczać ilość kalorii w swoim jedzeniu. Po takim przygotowaniu organizmu do spożywania posiłków o obniżonej kaloryczności zmiana nastąpi w sposób płynny i mniej odczuwalny, niż gdyby zrobiło się to z dnia na dzień. Dieta 1000 kalorii nie zaleca spożywania ostrych przypraw, ponieważ poprawiają one nasz apetyt. Bardzo ważnym elementem w naszej diecie 1000 kalorii jest picie dużych ilości wody, ponieważ w ten sposób zapełniamy żołądek i nie odczuwamy zbytnio głodu, ale również spełnia funkcję oczyszczania organizmu (dieta oczyszczająca). Należy pamiętać, aby posiłki spożywać powoli, dokładnie przeżuwać pokarm, gdyż jedząc wolniej, szybciej odczujemy sytość oraz wszystkie ważne składniki odżywcze zostaną efektywniej przyswojone. Oczywiście bardzo ważnym elementem w procesie odchudzania jest ruch, czyli wykonywanie ćwiczeń fizycznych takich jak np.: ćwiczenia na płaski brzuch oraz dieta. Jest to jak najbardziej wskazane, gdyż szybciej spalimy tkankę tłuszczową z miejsc, na którym najbardziej nam zależy.

 

Dieta 1000 kalorii jadłospis

Przestrzeganie dobrego jadłospisu diety 1000 kalorii oraz jej wytycznych to gwarancja osiągnięcia celu. Pamiętajmy więc, aby spożywać 5 posiłków w ciągu dnia o odpowiednich porach i zrezygnować z wysokokalorycznych produktów zawierających tłuszcz i cukry. Należy podmienić je warzywami, owocami oraz chudym mięsem, które dadzą nam dużo zdrowych wartości odżywczych.

Na dole ekranu zamieściliśmy przykładowy jadłospis na 7 dni kuracji. Dieta 1000 kalorii powinna trwać max. 30 dni. Gdybyś chciał (chciała) stosować dietę dłużej to zalecamy odwiedzić lekarza lub dietetyka, który stwierdzi czy nie ma przeciwwskazań do dłuższego stosowania diety 1000 kcal bez uszczerbku na zdrowiu.

 

 Dieta 1000 kalorii przykładowy jadłospis

dieta 1000 kalorii przykładowy jadłospis

 

Dieta 1000 kalorii — plusy i minusy

Plusy:

  • Posiada wszystkie niezbędne wartości odżywcze.
  • Dzięki niej stracisz 1-2 kg tygodniowo, nie odczuwając zbytnio dyskomfortu.
  • Realizowanie posiłków jest proste w przyrządzaniu.
  • Możliwość przyrządzenia wielu potraw możliwa, dostępna dzięki sporej ilości dostępnych składników.

Minusy:

  • Możliwy efekt jo-jo, czyli powrót do wagi sprzed diety, ale tylko wtedy, gdy nagle po zakończeniu diety wracamy do złego odżywiania.
  • Wolniejsza redukcja wagi ciała w porównaniu do innych bardziej restrykcyjnych diet.


Przeciwwskazania do stosowania diety 1000 kalorii
Ogólnie dieta jest bezpieczna w stosowaniu, ale posiada kilka przeciwwskazań. Nie zaleca się stosowania kuracji:

  • Młodym osobom, które nie ukończyły 18 roku życia – taki organizm potrzebuje przyjmować pełnokaloryczne i zbilansowane posiłki.
  • Osoby z bardzo dużym poziomem tkanki tłuszczowej, gdyż potrzebują specjalistycznej diety przygotowanego specjalnie dla danej osoby przez lekarza.
  • Kobiety spodziewające się dziecka, jak również karmiące piersią.
  • Osoby chore lub charakteryzujące się słabym zdrowiem.

Dieta 1000 kcal to również dieta oczyszczająca organizm z toksyn, ale należy pamiętać o piciu dużej ilości wody. Życzę powodzenia w stosowaniu diety.

Don`t copy text!