Dieta wacikowa jest niebezpieczna?

Dieta wacikowa to szalony wymysł i bardzo niebezpieczny sposób, aby zgubić kilogramy. Ten sposób jest chorym pomysłem ludzi, którzy poszukują szybkiego i łatwego sposobu, aby schudnąć. Młode dziewczyny próbują naśladować ekskluzywne kobiety, które widzą w czasopismach i telewizji. Często takie modelki popadają w skrajności, aby tylko pozostać szczupłą i być na topie. Niestety nie jest to dobra droga, aby schudnąć, czy też utrzymać wagę. Jak się stosuje ? Dieta waciki polega na jedzeniu kulek z waty nasączonych sokiem, aby ograniczyć apetyt i znacznie obniżyć swoje dzienne spożycie kalorii. Chodzi o to, aby czuć się pełnym i nie przybierać na wadze. W rzeczywistości, kłębki waty nie są bardzo chłonne. Jeśli zanurzymy jeden w zbiorniku z jogurtem to zawartość tylko przylega do niego i nie zostaje wchłonięty. Efekty takich praktyk mogą być bardzo niebezpieczne. Jedzenie kulek z waty jest po prostu niesmaczne i może takie zachowanie prowadzić do śmierci.

Według źródeł informacji, dieta wacikowa powstała w branży modelingu, gdzie kobiety są zmuszane do bycia niebezpiecznie chudą w imię panującej mody. Osoby, które stosują „taką dietę o smaku soku” wierzą, że to pomoże im poczuć się pełnym bez spożywania żywności.

Takie postępowanie nie można nazwać jedzeniem, ponieważ nie zawierają substancji odżywczych, więc nie można na nich przetrwać nawet jeśli zanurzymy je w soku. Na każdą kulkę przypada jedna łyżka soku, co oznacza każdy element będzie zawierać około 5 kalorii. Więc nawet jeśli zjesz 100 takich wacików dziennie, to dostarczysz tylko 500 kalorii, co jest nie tylko nie wystarczającą ilością, aby przeżyć, ale jest to zupełnie niekompletne. Przecież, aby być zdrowym musimy dostarczyć naszemu ciału tak wiele innych składników odżywczych, aby przeżyć tj. białko, węglowodany i tłuszcze.

 

Dieta wacikowa

 

Jedzenie waty lub innego elementu nieżywnościowego, w celu utraty wagi nie można nazwać dietą. To zaburzenie naturalnego odżywiania. Do takich zaburzeń zaliczamy również choroby takie jak: bulimia, anoreksja. Dieta wacikowa należy do poważnych potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Zaburzenia odżywiania zwykle wynikają z niezadowolenia własnego ciała. Około połowa osób leczonych z powodu zaburzeń odżywiania cierpi również na depresję. Innymi słowy, ludzie, którzy stosują tą dietę, mogą mieć bardzo głęboko zakorzenione problemy natury psychicznej.

Czy wiesz, że?
Około 20 milionów kobiet i 10 milionów mężczyzn w Ameryce cierpi z powodu zaburzeń odżywiania w pewnym momencie ich życia, wg. badań National Eating Disorders Association (Neda). Ale szacunki mogą być zaniżone, ponieważ wiele osób z zaburzeniami odżywiania nie przyznaje się do tego.

Co rusz pojawiają się nowe pomysły na szybkie odchudzanie. Niektóre z tych pomysłów są na tyle niepokojące, że są trudne do zrozumienia. Zdarzają się przypadki dziewcząt tak zdesperowanych, aby schudnąć, że połykają waciki, jedzą larwy tasiemca, aby ograniczyć swoje apetyty. Często takie eksperymentowanie kończy się niestety wizytą na pogotowiu, ze względu na możliwe powikłania, które często występują.

 

Dieta wacikowa – śmiertelne powikłania i efekty

Ekstremalne diety zawsze wiążą się z ryzykiem, a taka dieta z pewnością nie jest wyjątkiem. Niestety efekty diety to przede wszystkim skutki uboczne, dlatego trudno jest tutaj mówić o jakiekolwiek plusach tej metody. Oto zaledwie pięć powikłań, które mogą być spowodowane przez takie postępowanie.

1. Niedrożność jelit i kamienie
Dieta wacikowa powoduje, że twój organizm nie jest w stanie tego strawić, więc pozostają one w żołądku lub jelitach. Mogą one mieszać się ze z śluzem i z innymi cząstkami jedzenia, tworząc zlepioną masę podobną do kamieni. Najczęstsze przyczyną kamieni jest połykanie nie możliwych do strawienia produktów jak włosy lub zbyt dużo włókien roślinnych. Takie jedzenie prowadzi do gromadzenia się olbrzymiej masy niestrawionego materiału, który zostaje uwięziony w żołądku. Waciki z pewnością mogą tworzyć podobne problemy.

Gdy coś nie może być strawione, może utrudniać pracę przewodu pokarmowego. Początkowe objawy niedrożności obejmują: nudności, skurcze, biegunka, zaparcia i wzdęcia.

Niedrożność jelit utrudnia przepływowi pokarmów i płynów. Nieleczone może doprowadzić do śmierci zdrowych tkanek i powodować liczne zakażenia. Niedrożność jelit jest stanem zagrożenia życia, a kamienie muszą być usunięte chirurgicznie.

 

2. Jadłowstręt psychiczny
Psychologiczne zaburzenie odżywiania, czyli jadłowstręt psychiczny wiąże się z  strachem przed przybraniem na wadze. Osoby z anoreksją posuwają się do potencjalnie śmiertelnych skrajności, aby schudnąć czy utrzymać wagę.

Choć nadmierna utrata masy ciała może być jeden z wczesnych objawów anoreksji, objawy mogą obejmować: wzdęcia, nieprawidłowy wzrost włosów, brak miesiączki, zmęczenie, osteoporoza, zaburzenia rytmu serca.

Wśród zaburzeń psychicznych, zaburzenia odżywiania mają najwyższy wskaźnik śmierci. Śmiertelność w anoreksji wynosi 4 proc. W tym wypadku śmierć następuje najczęściej przez uszkodzenie serca lub innego z narządów.

 

3. Toksyczność
Kulki z waty nie są produkowane z czystej bawełny. To są głównie włókna poliestrowe, które są często przetwarzane przy pomocy wybielaczy i innych substancji chemicznych. Taka obróbka prowadzi do tworzenia dioksyn.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, toksyny jakie serwuje dieta wacikowa, które przychodzą naturalnie w łańcuchu pokarmowym mogą prowadzić do reprodukcji i problemów rozwojowych. Mogą one również zakłócać hormony, uszkadzać układ odpornościowy, a nawet powodować raka. Dioksyny są szczególnie niebezpieczne, ponieważ są one chemicznie trwałe i mogą pozostawać w organizmie, nawet 8 do 10 lat. Podczas gdy wszyscy zażywają niektóre dioksyny poprzez jedzenie produktów zwierzęcych, to poziom dioksyn spożywany w diecie jest znacząco wyższa.

 

4. Niedożywienie
Dieta wacikowa może również powodować niedożywienie, które występuje, gdy organizm nie jest w stanie uzyskać składników odżywczych potrzebnych do przeżycia. Objawy niedożywieni to: blada skóra, wysypki, siniaki, zapalenia stawów, wypadanie włosów, krwawiące dziąsła, nadwrażliwość na światło.

 

5. Zadławienie wacikiem

Wprowadzone go do przewodu pokarmowego, może spowodować niebezpieczne dla zdrowia i życia zaklinowanie.

 

dieta wacikowa efekty

 

Długoterminowe niedożywienie, jak występujące w diecie wacikowej w efekcie może doprowadzić do zaburzeń odżywiania, zwiększonego ryzyka infekcji, a nawet może powodować śmierć. To ważne dla rodziców, aby zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe w domu. Należy zwrócić uwagę czy nie pojawia się: niepokój wokół żywności, zmiany postawy i problemy żołądkowe. Zważywszy na to, że jest to zachowanie bardzo wysokiego ryzyka należy w takich przypadkach szybko pomóc młodej dziewczynie i udzielić wsparcia.

Młodzi ludzie często szukają informacji na temat metod odchudzania w internecie, ale czasem błędne informacje mogą być niebezpieczne. Wiele obrazów widzianych przez wrażliwe młode umysły nie odzwierciedla rzeczywistości, a ciśnienie na idealne ciało ma katastrofalny wpływ na młode kobiety.

Długotrwała utrata i utrzymanie wagi może być osiągnięta poprzez zdrową dietę i regularne ćwiczenia. Dieta wacikowa to nie tylko złe podejście do utrata masy ciała, ale potencjalna możliwość licznych powikłań zdrowotnych lub zgonu. Jeśli starasz się schudnąć, nie stosuj tej metody. Jest tyle zdrowych metod odchudzania, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Przeszukaj nasz serwis, znajdziesz liczne wskazówki dotyczące zdrowego odchudzania. Zobacz również najnowszy wpis dotyczący dieta sandruni – czy to dobra dieta metoda czy może pseudo metoda odchudzania.

Don`t copy text!