Efekt yoyo może powodować dodatkowy przyrost masy ciała

Efekt yoyo nazywany również jako efekt jojo jest to występująca po przerwaniu diety, tendencja do powrotu wagi masy ciała z przed zastosowania diety odchudzającej.

Częste powtarzanie diety mogą prowadzić do nadwagi, ponieważ mózg interpretuje dietę jako krótki okres głodu i wzywa ciało do magazynowania większej ilości tłuszczu dla przyszłych niedoborów, według najnowszych badań przeprowadzonych przez uniwersytety Exeter i Bristol.

To może wyjaśniać, dlaczego ludzie, którzy stosują diety niskokaloryczne, gdy już nie są na diecie nie mogą utrzymać wagi. Takie osoby po zastosowanej diecie odczuwają efekt yoyo, często ważą także więcej niż ważyli przed dietą.

Natomiast ludzie, którzy nie stosują diety, mają prawidłowe zapasy i nie będą magazynować zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej.

Wyniki badań gdzie badany był efekt yoyo, opublikowane zostały w czasopiśmie Evolution, medycyny i zdrowia publicznego oparte są na obserwacji zwierząt, takich jak ptaki.

Zwierzęta w odpowiedzi na ryzyko niedoboru żywności przybierają na wadze, dlatego ptaki ogrodowe są grubsze w okresie zimowym, kiedy nasiona i owady są trudne do znalezienia.

Autorzy badając efekt yoyo stosowali matematyczny model zwierzęcia, które wie, czy żywność jest obecnie obfita lub ograniczona, ale nie wie, kiedy to się zmieni.

 

Efekt yoyo

 

Model pokazuje, że jeśli podaż żywności jest często ograniczona (jak to jest podczas diety) to jest to optymalne dla zwierząt. Powinny zyskać na wadze między niedoborami żywności, aby mieć największą szansę na przekazanie swoich genów.

Dr Andrew Higginson, starszy wykładowca psychologii na University of Exeter, mówi: „Co ciekawe, nasz model przewiduje, że średni przyrost masy ciała na diecie rzeczywiście będzie większy niż u tych, którzy nigdy nie stosowali diety.

„Dzieje się tak dlatego, że u osób nie stosujących diety, zaopatrzenie w żywność jest normalne, więc istnieje mniejsze zapotrzebowanie na uzupełnienie zapasów tłuszczu.”

Coraz więcej ludzi jest otyłych, a naukowcy szukają przyczyn ewolucyjnych, aby wyjaśnić, dlaczego wielu osób przybiera na wadze.

Człowiek rozwinął się w świecie, gdzie jedzenie jest ogólnie dostępne i czasem rzadkie – w tym ostatnim przypadku osoby z większą tkanką tłuszczową miałyby większe szanse na przetrwanie.

Dziś ludzie mogą popaść w błędne koło jedząc obficie, co powoduje przyrost masy ciała, a potem stosując coraz bardziej drastyczne diety powodując tzw. efekt yoyo. Taki efekt tylko przekonuje mózg, że musi przechowywać coraz więcej tłuszczu.

Model naukowców przewiduje, że chęć do jedzenia wzrasta ogromnie, im dieta trwa dłużej, i to pragnienie nie osłabnie, jeśli zyskamy na wadze, ponieważ mózg przewiduje, że głód jest prawdopodobny.

„Nasz prosty model pokazuje, że przyrost masy ciała nie oznacza, że ​​fizjologia ludzi jest uszkodzona”, mówi profesor John McNamara z Uniwersytetu Bristol.

„Nasz mózg funkcjonuje doskonale, ale niepewność co do dostaw żywności wyzwala odpowiedź w postaci przybierania na wadze.”

Więc jak ludzie powinni się odchudzać?

„Najlepszą rzeczą, aby tracić na wadze jest, aby spożywać mniejsze ilości jedzenia, ale stabilnie i stale. Nasze badania sugerują, że jedzenie tylko nieznacznie mniej niż zalecane, przez cały czas. Również stosowanie ćwiczeń fizycznych jest o wiele bardziej prawdopodobne, aby pomóc Ci osiągnąć zdrową wagę, niż stosowanie co jakiś czas niskokalorycznej diety” twierdzi Dr Higginson.

 

Efekt jojo

 

 

Czynniki, które powodują efekt yoyo:

 

1. Drastyczne diety, głodówki zamiast stałego zdrowego odżywiania.

Stosowanie głodówek, diet opartych na spożywaniu mikroskopijnych posiłków jest niezdrowe dla naszego organizmu i może powodować efekt yoyo. Można zaobserwować często występujący efekt jojo po dukanie. Oczywiście zastosowanie jednodniowej głodówki w celu oczyszczenia organizmu nie jest złe, ale długotrwałe głodzenie się nie przyniesie nic dobrego.

Nasz organizm będzie bronił się przed tym poprzez odkładnie tłuszczu lub powodując tzw. wilczy głód. Drastycznie obniżając zapotrzebowanie kaloryczne np. poniżej 1000 kalorii, nasz organizm otrzymuje wiadomość, że powinien zwolnić. Organizm wtedy spowalnia metabolizm, czyli obniża przemianę materii. W czasie diety, głodówki chudniesz, nie dostarczając ważnych składników odżywczych swojemu ciału, które odreaguje zaraz po skończeniu drastycznej diety.

 

2. Dieta oparta na jednym składniku.

Dieta proteinowa, kapuściana, węglowodanowa i każda inna dieta oparta na jednym składniku, nie dostarcza odpowiedniej dawki składników odżywczych.  Takie odżywianie prowadzi do tego, że po skończonej kuracji odczuwamy efekt yoyo. Można zaobserwować często występujący efekt jojo po dukanie. Taka niezdrowa dieta powoduje szybką utratę masy ciała, ale również doprowadza do osłabienia organizmu. W takim przypadku nasz organizm zawsze będzie dążył do odbudowywania braków w postaci tkanki tłuszczowej powodując efekt yoyo.

 

3. Gwałtowne przerywanie diety.

Szybki powrót do normalnego odżywania zawsze będzie powodować efekt yoyo. Chcąc ograniczyć efekt jojo należy zwiększać obfitość codziennych posiłków stopniowo i z umiarem. Postaraj się zwiększać kaloryczność posiłków o około 100 kalorii na miesiąc.

4. Odpuszczenie sobie ćwiczeń fizycznych.

Gdy rezygnujesz z treningów twój metabolizm spowalnia, a ciało gromadzi więcej tkanki tłuszczowej. Nie rezygnuj z ćwiczeń jeśli masz mało czasu. Wykonuj proste ćwiczenia fizyczne w domu systematycznie, możesz również wykonywać szybsze marsze itp. Bardzo dobrym krótkim treningiem spalającym tkankę tłuszczową jest Tabata, czyli tylko 4-minutowy intensywny trening, który intensywnie spala tłuszcz.

 

5. Stosowanie diety przez określony czas.

Zdrowa dieta to taka dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych i jest stosowana stale, nie przez krótki okres czasu. Twoim celem powinna być redukcja wagi i utrzymanie tej wagi przez cały czas. Wypróbuj produkty spalające tłuszcz, czyli jedzenie, które przyspiesza metabolizm, dzięki czemu chudniemy. Dieta nie powinna być katorgą, lecz sposobem na życie oraz dobre samopoczucie we własnym ciele. Stosuj zdrową, zbilansowaną dietę stale, co zapewni Ci piękną sylwetkę, lepsze zdrowie oraz zapomnisz co to efekt yoyo.

Don`t copy text!