Ginekomastia – przyczyny choroby, objawy oraz leczenie

Ginekomastia

to ostatnio dość często występująca dolegliwość, która spotyka zarówno młodych mężczyzn, jak i tych starszych. Jest to dość wstydliwy problem, przez który osoby dotknięte tym schorzeniem tracą poczucie własnej wartości jako pełnowartościowego mężczyzny. Ginekomastia to występujące u mężczyzn następujące objawy: powiększenie piersi, czyli nadmierny rozrost tkanki gruczołowej, włóknistej oraz tłuszczowej sutka. W ginekomastii może to się objawiać powiększeniem jednostronnym lub obustronnym piersi na skutek powiększenia gruczołu piersiowego, który jest obrzmiały, tkliwy i często bolesny w dotyku.

Można również zauważyć pigmentację otoczek, brodawek sutkowych oraz ich powiększenie. Nie należy mylić ginekomastii z lipomastią, która to charakteryzuje się tylko zwiększeniem tkanki tłuszczowej w okolicach sutków, a nie jak w przypadku ginekomastii rozrostem tkanki gruczołowej, włóknistej, tłuszczowej oraz tkliwością i bolesnością sutków.

 

Ginekomastia objawy

Ginekomastia — przyczyny choroby

 

Ginekomastia występuje na skutek zaburzeń hormonalnych, np. wskutek leczenia hormonalnego, stosowania sterydów lub stosowania diety bogatej w estrogeny. Dolegliwość ta ujawnia się w momencie, gdy w naszym organizmie zachwiana jest równowaga hormonalna, charakteryzująca się niewłaściwymi proporcjami poziomu estrogenów do poziomu wolnego testosteronu.

Testosteron to hormon wytwarzany głównie przez jądra, a oprócz tego również przez nadnercza zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, a także jajniki. Hormon ten jest odpowiedzialny za ukształtowanie się drugorzędnych cech płciowych w okresie dojrzewania. W tym okresie poziom testosteronu jest wyjątkowo bardzo wysoki.

Estrogeny natomiast to żeńskie hormony płciowe, wytwarzane również w małych dawkach u mężczyzn w jądrach oraz nadnerczach. Część estrogenów jest wytwarzana w wyniku wytworzenia się aromatazy z testosteronu i androstendionu. Na skutek wyższej ilości estrogenów tkanka gruczołowa sutka rozrasta się, natomiast testosteron stara się zatrzymać to zjawisko. Każda opisana poniżej ginekomastia ma przyczyny w zaburzeniach hormonalnych.

Ginekomastia przyczyny

Istnieją trzy rodzaje ginekomastii. Pierwsza z nich to odmiana fizjologiczna (wskutek przejściowych zaburzeń hormonalnych), druga to odmiana patologiczna, a trzecia jest odmiana idiopatyczna.

 

Ginekomastia fizjologiczna występuje u około 70% nowo narodzonych dzieci, które mają powiększone piersi. Ginekomastia występująca u noworodków jest spowodowana migracją estrogenów oraz prolaktyny od matki. Po kilku tygodniach powiększenie piersi zanika całkowicie.

Ginekomastia ta występuje również u chłopców w okresie dojrzewania. W wyniku zwiększonej ilości estrogenów i niewystarczającej ilości testosteronu dochodzi do powiększenia piersi. Ginekomastia bardzo często zanika w ciągu kilku do kilkunastu miesięcy, wskutek wyrównania wydzielania hormonów płciowych.

Również u dorosłych mężczyzn w wyniku starzenia się jąder, dochodzi do ograniczenia wytwarzania testosteronu, co może skutkować wytworzeniem się ginekomastii.

Aby określić przyczyny ginekomastii potrzebne będzie wykonanie badania fizykalnego, badań poziomu hormonów, USG. Lekarz powinien zbadać piersi, węzły chłonne, jądra (w celu wykluczenia choroby nowotworowej). Bardzo ważna jest rozmowa z pacjentem, z którym należy ustalić początek rozwoju ginekomastii, szybkość powstawania zmian oraz czy nie występują inne ginekomastia objawy jak np. obniżenie wagi ciała lub zwiększenie rozmiaru jąder.

Wyniki badan krwi pomogą w ustaleniu poziomu estrogenów, testosteronu, prolaktyny, TSH i LH oraz FSH (badanie tarczycy). Konieczne są również badania wskaźników wątroby (ALAT i ASPAT) oraz badanie nerek (kreatynina i mocznika).

Natomiast badanie USG piersi określi rodzaj ginekomastii. Istotnym elementem badań jest  wykonanie USG jąder w celu wyeliminowania występowania nowotworu.

 

Ginekomastia patologiczna może powstać przez nowotwór jądra, który wytwarza estrogeny lub inne hormony powodujące większą produkcję estrogenów.

Ten rodzaj ginekomastii może powstać również przez Hipogonadyzm, który charakteryzuje się obniżoną produkcją męskich hormonów płciowych. Hipogonadyzm często związany jest z uszkodzeniem jąder i może być od urodzenia lub nabyty. W tych przypadkach następuje zmniejszenie stężenia poziomu testosteronu i wytworzenie się ginekomastii.

Poprzez zażywanie leków, które działają i oddziałują na organizm jak estrogeny lub w przypadku użycia preparatów zawierających w swoim składzie estrogeny np. sterydy anaboliczne (używane w celu rozrostu masy mięśniowej), ketokonazol (lek przeciwgrzybiczny), glikozydy naparstnicy (środek na serce), inhibitory konwertazy angiotensyny (leki redukujące ciśnienie tętnicze krwi np. enalapril), antagoniśtów receptora H2 (leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego np. Ranigast).

Wskutek zwiększonej aktywności aromatazy w tkance tłuszczowej piersi np. u osób otyłych. Aromataza powoduje podwyższenie zamiany testosteronu w estrogen, który oddziałuje na produkcję tkanki gruczołowej.

Także wzmożona synteza białek wiążących hormony może powodować ginekomastię np. w nadczynności tarczycy. Ilość wolnego testosteronu zmniejsza wskutek łączenia białka z testosteronem. Gruczoły piersiowe powiększają się, gdyż działanie estrogenów jest silniejsze.

 

Ginekomastia idiopatyczna to taka choroba, której przyczyny powstania nie są znane. Przyczyna jest trudna do określenia.

Również spożywanie dużych ilości alkoholu oraz zażywanie narkotyków (marihuana, heroina) również może spowodować ginekomastię, ponieważ powodują one zaburzenia metabolizmu hormonów płciowych.

 

Ginekomastia leczenie choroby

 

Aby skutecznie leczyć ginekomastię, należy wyeliminować przyczynę powodującą jej występowanie. W przypadku zażywania leków, sterydów anabolicznych konieczne jest odstawienie tych środków. Gdy ginekomastia jest już na tyle zaawansowana lub gdy leczenie ginekomastii okazuje się nie skuteczne, konieczny jest zabieg, czyli chirurgiczne usunięcie nadmiaru tkanki gruczołowej oraz tłuszczowej.

Ginekomastia leczenie

 

Usunięcie nadmiaru tkanki gruczołowej i tłuszczowej polega na jej wycięciu. Gdy ginekomastia jest objawem choroby nowotworowej, guza to konieczny jest zabieg chirurgiczny i operacja usunięcia nowotworu, a czasem również należy zastosować chemioterapię.

 Ginekomastia zabieg

Gdy powodem ginekomastii jest niewydolność nerek, marskość wątroby lub zaburzenia funkcjonowania tarczycy należy zastosować leczenie tych narządów. Aby zwalczyć otyłość, powodującą ginekomastię należy zastosować ćwiczenia fizyczne i dietę. Leczenie Hipogonadyzmu polega na podawaniu testosteronu. Niekiedy konieczne jest zatrzymanie działania estrogenów, wtedy podaje się leki blokujące receptory dla estrogenów np. tamoksifen lub zatrzymujące proces aromatazy np. anastrozol.

 

 

Don`t copy text!