Jak stan ketozy wpływa na mięśnie brzucha?
Ludzie od zawsze chcieli być w jak najlepszej formie, by móc cieszyć się zdrowiem oraz estetyczną sylwetką. Na przestrzeni ostatnich kilku dekad powstało wiele mitów i diet, które w cudowny sposób miały zbawić nas od niechcianej tkanki tłuszczowej oraz zbędnych kilogramów. Niestety, większość z nich okazała się nieskuteczna, a niektóre prowadziły nawet do uszczerbków na zdrowiu. Jenak, dzięki wielu badaniom, naukowcom i dietetykom udało stworzyć się model żywieniowy, który doprowadzi do szybkiego schudnięcia a także przyniesie nam prozdrowotne korzyści. Mowa tutaj o ketozie, jednak zanim przejdziemy do jej szerszego opisu oraz wpływu na mięśnie brzucha, zacznijmy od kilku zasad, o których powinna pamiętać każda planująca rozpoczęcie diety osoba. Tak naprawdę, czynnikiem decydującym o tym, czy schudniemy niosą wybierane przez nas produkty, a bilans kaloryczności naszych posiłków. Jednak, żeby dieta była skuteczna musi ona być przede wszystkim zdrowa- dostarczać koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania mikroelementów oraz wpasowywać się w nasze preferencje.
Czym jest ketoza?
Wspomniana wcześniej ketoza to idealny system żywieniowy dla osób, które uwielbiają tłuste produkty. Być może spotkałeś się z opiniami, że do schudnięcia konieczne jest ograniczenie ich w swojej diecie, jednak w tym przypadku sytuacja przedstawia się całkowicie inaczej. Organizm przechodząc w stan ketozy rozpoczyna pobierać energię z tłuszczy zamiast węglowodanów. Przejście na ketozę wiąże się z drastycznym ograniczeniem węglowodanów, zazwyczaj do liczby nie większej niż 50 gramów dziennie. Bardzo ważne jest również ich źródło, powinny to być głównie warzywa oraz inne produkty z dużą ilością błonnika. Zazwyczaj wiąże się to również z niemalże całkowitym wyeliminowaniem słodkich produktów z naszego jadłospisu. Zamiast tego zaczynamy spożywać produkty bogate w tłuszcze: mięso, tłuste ryby, jajka, oliwa z oliwek, różnego rodzaju orzechy, awokado, olej kokosowy, masło, czy śmietana. Zanim organizm wejdzie w stan ketozy musimy przejść okres adaptacyjny. Trwa on zazwyczaj około 30 dni. W tym okresie nasz organizm adaptuje się do braku węglowodanów i poprzez wytworzenie ciał ketonowych rozpoczyna pobieranie energii z tłuszczu.
Ketoza a zdrowie i mięśnie brzucha
Dieta ketogeniczna uznawana jest za jedną z najzdrowszych dla człowieka. Przede wszystkim jest ona dla nas bardzo neutralna ponieważ nasi przodkowie na przestrzeni tysięcy lat odżywiali się w ten sposób. Głównym celem każdej osoby przechodzącej na dietę jest utrata tkanki tłuszczowej, co w przypadku ketozy przebiega bardzo szybko. Jeżeli w szczególności zależy nam na płaskim i umięśnionym brzuchu to jest to idealny sposób żywienia. Podczas ketozy nie musimy spożywać posiłków co 3-4 godziny, dzięki czemu, poza brakiem uczucia głodu, nie doświadczymy też tzw. ,,wzdętego brzucha”. Ludzie stosujący ketozę doświadczają zdecydowanej poprawy w poziomie swojego skupienia i zdolności poznawczych. Jest to również doskonały sposób na zwalczenie uzależnień od niezdrowych produktów jak coca-cola, czy innego rodzaju słodycze. Badania udowodniły także pozytywny wpływ ketozy w przypadku zastosowaniu jej u osób chorych na: ADHD, epilepsję, autyzm czy cukrzyce typu II. Jak widać jest to doskonała strategia żywieniowa, jednak najważniejsze jest trzymanie się jej założeń.