Jak utrzymać mięśnie na brzuchu
Brzuch to miejsce, z którego najtrudniej zrzucić tkankę tłuszczową. Nie wystarczą same spinania mięśnia prostego brzucha, brzuszki są dobrą metodą na utrzymywanie rzeźby brzucha, ale aby osiągnąć atletyczny wygląd musimy popracować też nad właściwą dietą.
Eliminacja cukru oraz zwiększenie podaży tłuszczu nienasyconego
Niektóre osoby nie wyobrażają sobie życia bez codziennej dawki słodyczy, nie ważne czy zjadamy parę kostek czekolady, czy spożywamy jogurt owocowy. Większość produktów zawiera w sobie węglowodany proste, które w szybkim tempie podnoszą poziom glukozy we krwi, co z kolei jest sygnałem dla organizmu, aby odkładał tkankę tłuszczową. To właśnie nadmierna podaż cukru wpływa na reakcję wątroby. W tym organie węglowodany przekształcane są do trójglicerydów, które w rezultacie odkładane są w postaci tkanki tłuszczowej. Już dawno udowodniono, że to nie tłuszcze zawarte w jedzeniu wpływają na nasz wygląd, ale właśnie cukier prosty. Dużo lepszym rozwiązaniem jest spożywanie produktów, które mają dużą zawartość błonnika oraz cukrów złożonych. Eliminując z diety węglowodany proste powinniśmy równocześnie dostarczyć organizmowi więcej kwasów tłuszczowych. Tłuszcze nienasycone są zbawienne dla naszego ciała, dodatkowo obniżają uczucie łaknienia na słodycze.
Trening interwałowy – ćwiczenia w domu lub bieganie interwałów
Nie lubimy tych ćwiczeń, zwłaszcza kiedy ktoś każe nam robić krokodylki. Wystarczy jednak uzmysłowić sobie, jak korzystny wpływ ćwiczenia interwałowe mają na podkręcenie metabolizmu. Dziennie wystarczy dziesięć minut ćwiczeń, aby nasz organizm szybciej spalał kalorie. Jeśli uda nam się wykonywać ćwiczenia dwa razy dziennie – na rezultaty nie trzeba będzie długo czekać. Istnieje wiele poradników jak utrzymać mięśnie na brzuchu i każdy z nich zawiera treningi HIIT (czyli interwały). Podczas ćwiczeń HIIT wzrasta nasza wydolność tlenowa, zużywane są zapasy glikogenu, który gromadzi się w miejscach, a w mięśniach powstają mikrouszkodzenia. Organizm musi się bardzo zmobilizować, aby nadrobić te straty, dlatego spalanie tkanki tłuszczowej występuje na długo po zakończeniu wysiłku. Najpopularniejszym przykładem ćwiczeń interwałowych jest bieganie. Przez pewien czas biegamy bardzo intensywnie, później nieco wolniej i tak w kółko. Najlepiej ściągnąć sobie aplikacje, która liczy za nas czas poszczególnych etapów.
Ćwiczenia na brzuch
Brzuszki nie są złotym środkiem do uzyskania kaloryfera. Wpływają na rozwój mięśni brzucha, ale nie eliminują tłuszczu. Wzmacnianie mięśni brzucha jest bardzo ważne, ale razem ze spięciami mięśni powinniśmy robić ćwiczenia cardio oraz interwały. Brzuszki robione w sposób prawidłowy sprawią, że wzmocnią się również mięśnie kręgosłupa, co pozytywnie wpłynie na naszą postawę. Warto również zaznaczyć, że ćwiczenia na brzuch wpływają na wygląd skóry, ponieważ wzmagają syntezę kolagenu. Skóra w pasie staje się bardziej gładka i jędrna.
Jak widać nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na płaski brzuch. Przede wszystkim najważniejsza jest dieta oraz ćwiczenia fizyczne, które pomogą nam spalić oponkę. Brzuszki rzeźbią mięśnie w obrębie brzucha i powodują, że są one bardziej widoczne, a skóra w okolicy pasa jest gładsza i jędrniejsza.