Kalistenika – ćwiczenia, trening kalisteniczny na brzuch

Jeśli chcesz zbudować estetyczną, wyrzeźbioną sylwetkę wcale nie musisz podnosić sztang i sztangielek, równie dobrym sposobem na ładną sportową sylwetkę jest kalistenika, błędnie nazywana przez niektóre osoby „kalenistyka„. Przedstawione tutaj ćwiczenia kalisteniczne to trening siłowy bez sprzętu, wykorzystujący w czasie wykonywania ćwiczeń jedynie ciężar własnego ciała.

Dla ludzi, którzy chcą być bardzo silni, bardzo sprawni, zdrowi i wyżyłowani jest właśnie kalistenika. Trening kalisteniczny na pewno nie sprawi, że napompujesz ogromne mięśnie, ale tak trenując, szczególnie na drążku będziesz bardzo silny, będziesz mieć uścisk dłoni o sile imadła stoczniowego z zachowaniem zbudowanego i wyrzeźbionego wyglądu sportowca. Kalistenika to niekończące się źródło możliwości do wykorzystania. W treningu kalistenicznym bardzo ważne jest prawidłowe, techniczne wykonywanie ćwiczeń, ponieważ niewłaściwa technika i błędy powodują nieefektywność treningu, co może to skutkować różnymi urazami. Decydując się na tego rodzaju trening kalisteniczny zwróć uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Jeśli chcemy, aby ćwiczenia kalisteniczne przynosiły dobre efekty, musimy szczególnie zadbać o zachowanie prawidłowej techniki oraz maksymalnej intensywności wykonania treningu.

 

kalistenikatrening kalisteniczny

 

Kalistenika czyli trening kalisteniczny to ogrom różnych ćwiczeń i kombinacji bez sprzętu z wykorzystaniem tylko ciężaru własnego ciała. Możemy w takim treningu ćwiczyć brzuch, mięśnie klatki piersiowej (np. pompki), ramiona i wiele innych partii mięśniowych. W przypadku np. klatki piersiowej możemy je wykonywać w różnych odmianach pompki w skosie, pompki przy ścianie, do poziomu, na jednej ręce, na kolanach, w podparciu na kolanach… itd.  Możemy również stosować ćwiczenia kalisteniczne takie jak: podciąganie na drążku, przysiady, brzuszki, wskoki, mostki lub stanie na rękach.

Poniżej przedstawimy przeróżne ćwiczenia kalisteniczne na mięśnie brzucha. Jeśli masz dostęp do drążka (znajdziesz je np. na placach zabaw, możesz również kupić drążek rozporowy do zamontowania w futrynie drzwi) to w ten sposób możesz wykonywać np. świetne ćwiczenie na mięśnie brzucha – unoszenie nóg w zwisie (najlepsze na dolne partie brzucha). Super ćwiczenie dla osób zmagającym się z tzw. oponką na brzuchu w dolnej części brzucha.

Musisz ustalić plan treningowy, aby ćwiczenia kalisteniczne przynosiły efekty. Ustal liczbę powtórzeń, intensywność oraz systematycznie zwiększaj trudność treningu. Zaplanuj sobie pewną liczbę powtórzeń jakiegoś ćwiczenia i spróbuj zrobić tę ilość powtórzeń w jak najkrótszym czasie.

Jeśli jesteś osobą początkującą w treningu, rozpocznij od treningu 1 do 2 dni w tygodniu i systematycznie trenuj tę grupę mięśniową. Kalistenika to nie wszystko. Należy pamiętać, że nie uzyskamy wysportowanej sylwetki ciała, jedynie ćwicząc, musimy pamiętać również prawidłowym odżywianiu.

 

Kalistenika ćwiczenia. Trening kalisteniczny na brzuch

 

Ćwiczenia kalisteniczne na mięśnie brzucha

 

 
 

Kalistenika – efekty treningu

Trening kalisteniczny wspaniale rzeźbi naszą sylwetkę, ale jest to możliwe jedynie włączając do ćwiczeń zbilansowaną dietę. Dzięki takim ćwiczeniom na brzuch, ciągłemu podwyższaniu porzeczki w skali trudności treningu, właściwemu odżywianiu efekty przyjdą szybko, staniemy się silniejsi, zdobędziemy upragnioną sportową sylwetką oraz poprawimy swoje samopoczucie oraz zdrowie.

 

Mistrzowie kalisteniki – Frank Medrano oraz Adam Raw

Najlepsi ćwiczący tą metodą to niezwykle silny mistrz kalisteniki Frank Medrano oraz Adam Raw. Frank Medrano trenuje tą metodą 8 lat. Rozpoczął trening kalisteniczny, ponieważ, czuł się coraz gorzej, a ogólny wygląd jego sylwetki pozostawiał wiele do życzenia. Czuł się ociężały, zmęczony oraz źle się odżywiał. Pewnego dnia postanowił to zmienić.

Zapragnął być silnym, szybkim oraz mieć sportową sylwetkę. Swoją odmianę rozpoczął od zastosowania diety, stał się wegeterianinem. Następnie spodobała mu się kalistenika i rozpoczął ćwiczenia kalisteniczne. Frank Medrano uważa, że sekretem do tego, co osiągnął, jest systematyczność oraz wytyczanie sobie drobnych wyzwań na każdym treningu. Frank Medrano wykonuje dwu-godzinny trening kalisteniczny 6 razy w tygodniu. Jak trenuje mistrz Frank Medrano oraz Adam Raw możecie zobaczyć na zamieszczonym filmiku poniżej.

 

Kalistenika w wykonaniu Frank Medrano

 

Kalistenika w wykonaniu Adam Raw

Dziś kalistenika i jej trening kalisteniczny jest wykorzystywany z powodzeniem przez wiele osób uprawiających gimnastykę, street workout, CrossFit, akrobatykę czy breakdance. Jeśli chcesz coś zmienić w swoim standardowym treningu wypróbuj tą metodę. Stosując różne metody treningowe, w tym ćwiczenia kalisteniczne, powodujemy ciągłą stymulację naszych mięśni, co daje ciągły progres.

 

 

Wielka szóstka kalisteniczna

Wielka szóstka kalisteniczna to trening coraz bardziej popularny.
Założeniem tego treningu jest, że do rozwoju sylwetki  wystarczający jest trening wykorzystujący wyłącznie obciążenie własnego ciała. Do takiego treningu nie potrzebujesz dodatkowego obciążenia, przyrządów czy maszyn. Taki trening możesz wykonasz wszędzie: w domu, na dworze, gdzie tylko chcesz.


Trening Wielka szóstka kalisteniczna składa z podstawowych ćwiczeń:

  • pompki klasyczne – rozpudowują mięśnie klatki piersiowej, ramiona, tricepsy
  • przysiady – angażują całe nogi, mięśnie czworogłowe, a także posladki
  • podciąganie na drążku – pracują glownie plecy, ramiona i bicepsy
  • pompki na poręczach – rozwijają głównie tricepsy, ramiona i klatkę piersiową
  • unoszenie nóg leżąc – to najlepsze ćwiczenie na brzuch
  • mostek – wzmacnia korpus

 

Wielka szóstka kalisteniczna

 

Przedstawione ćwiczenia „kalenistyka” wystarczą do kompleksowego rozwoju sylwetki. Jest z odmian kalisteniki jest street workout, który korzysta z tego co dostępne na mieście czyli: ławki, poręcze, place zabaw itp.

Don`t copy text!