Ochrona mięśni – anabolizm i katabolizm mięśni

Gdy stosujesz dietę o ujemnym bilansie kalorycznym, organizm sięga do rezerw energetycznych zmagazynowanych m.in. z brzucha. Na skutek niedoborów energetycznych, zachodzą procesy kataboliczne, które przyczyniają się do wykorzystania własnych zapasów energii takich jak: węglowodany, białka oraz tłuszcze.

Katabolizm mięśni to proces rozpadu mięśni, natomiast anabolizm mięśni to proces budowy tkanek mięśniowych (przeciwieństwo katabolizmu).

Zależy nam głównie na spalaniu tłuszczu zmagazynowanego pod skórą i bardzo niebezpiecznego dla naszego zdrowia tłuszczu otaczającego organy wewnętrzne. Katabolizm mięśni nie wpływa tylko na zgromadzony tłuszcz podczas procesu odchudzania, z uwagi na powiązanie z przemianą materii: węglowodanów i protein jako źródeł energii. Wtedy podczas diety redukcyjnej nieodpowiednio dopasowanej do konkretnej osoby, następuje redukcja mięśni. A przecież ochrona mięśni dla nas wykonujących ćwiczenia na brzuch jest bardzo ważna.

 

Zabezpiecz mięśnie przed katabolizmem

 

Katabolizm

 

Ochrona mięśni podczas odchudzania. Jak ochronić masę mięśniową?

 

Zrezygnuj z drastycznych głodówek.

  • Na skutek braku węglowodanów w naszej diecie, w ciągu kilku dni, następuje wyczerpanie zapasów glikogenu w mięśniach i wątrobie. Powoduje to zmniejszeniem poziomu glukozy we krwi, która to jest konieczna do prawidłowej pracy mózgu oraz serca. Nie spowoduje to, że organizm zacznie korzystać jedynie z kwasów tłuszczowe jako źródła energii. W wyniku niedożywienia i przy intensywnym wysiłku fizycznym dochodzi do rozpadu białek, mi.n. mięśniowych. Kwasy tłuszczowe zamieniane są w wątrobie w ciała ketonowe jako zastępcze źródło energii. Swoiste zabezpieczenie przed zanikiem najważniejszych funkcji organów, choć nie tak wydajne, jak glukoza.

  • Nie rezygnuj całkowicie z węglowodanów, ponieważ to ważny element w diecie. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z węglowodanami, jeśli zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej. Należy przyjmować minimum 200 g węglowodanów dziennie (czyli około 800 kalorii z węglowodanów oraz białka i tłuszcze). Głodówka wpływa na zmniejszenie przemiany materii i jest mniej skuteczna niż dobrze dobrana dieta np. dieta Dukana, a przy tym jest niezdrowa dla naszego organizmu.

Białko

  • Zmniejsz swój apetyt na słodycze oraz zmniejsz uczucie głodu, kupując i stosując odżywkę białkową oraz preparat błonnikowy. Te preparaty można używać do przyrządzenia szybkiego posiłku w sytuacji, w której nie masz możliwości zjedzenia normalnego posiłku. Zmiksuj preparat białkowy oraz błonnik z owocami a uzyskasz bardzo smaczne, odżywcze i niskokaloryczne koktajle odchudzające.  Zachowasz w ten sposób aktualną masę mięśniową, ale także uformowanie, zarysowanie mięśni przy wykonywaniu odpowiedniego treningu. Do utrzymania dodatniego bilansu azotowego (określa on o niedobór bądź nadmiar białka w organizmie) u przeciętnego człowieka wystarczy spożywanie 0,8-1g białka na 1kg masy ciała w ciągu doby. Dla  osób aktywnych fizycznie jest to 1,2-1,4g/kg masy ciała na dzień, a więc dla osoby o wadze 50kg będzie to 60-70g białka dziennie, dla osoby o wadze 75kg- 90-105g/kg masy ciała na dzień.

BCAA

  • Chroń mięśnie przed redukcją, stosując preparaty zawierające składniki o działaniu antykatabolicznym —  jest to ochrona mięśni przed ich rozpadem. Najlepsza ochrona mięśni to zastosowanie aminokwasów rozgałęzionych (zobacz BCAA), które charakteryzują się dużą skutecznością ochronną mięśni. Zażywaj 5 do 10g przed i po każdym treningu w celu zabezpieczenia przed katabolizmem mięśni.

 

Uzupełnij dietę w witaminy i  minerały.

Dieta o ujemnym bilansie kalorycznym często zawierają mało składników o charakterze mało energetycznym, takie jak: witaminy, minerały, wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego zalecany jest preparat witaminowo-mineralny oraz suplement zawierający kwasy tłuszcze omega 3, które będą wysoce wskazane. Brak odpowiedniej dawki witamin, makro- i mikroelementów czy kwasów tłuszczowych mogą powodować zaburzenia metabolizmu i w konsekwencji  z problemami w spalaniu tkanki tłuszczowej.

 

Stosuj suplementy z głową.

Należy pamiętać, że suplementy pomagają przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej i uwidaczniają mięśnie brzucha, to nie należy zapominać, że stanowią one jedynie dodatek, a nie zamiennik diety i treningu.

Nie uzyskasz dobrych efektów stosując spalacz i jednocześnie zajadając się niedozwolonym pożywieniem takim jak np.: hamburgery, batony, ciasta itp.

Przed zakupem spalacza koniecznie przeczytaj artykuł Suplementy.

 

Elementy skutecznej redukcji wagi:

Dieta — najważniejszy element skutecznego obniżania wagi ciała, prawidłowa dieta to 60%  sukcesu w walce z nagromadzonym tłuszczem.

Trening — bardzo ważny element podczas obniżania wagi. Ćwiczenia przyspieszają metabolizm organizmu, a zwiększony metabolizm to szybsze spalanie kalorii.

Regeneracja — podczas ćwiczenia na brzuch nasze mięśnie ulegają uszkodzeniu i aby zregenerować mikro urazy powstałe w naszych mięśniach, potrzebne jest dostarczenie składników żywieniowych do organizmu oraz regeneracja.

Suplementacja — przydatna sprawa, aby przyspieszyć procesy zachodzące w  organizmie w walce ze zbędną tkanką tłuszczową. Jednak pamiętajmy, że pełen potencjał suplementu osiągniemy, łącząc go z trzema powyższymi elementami.

 

Zatrzymaj katabolizm mięśni wspomagając się specjalistycznymi suplementami diety np. BCAA

Don`t copy text!