Ochrona mięśni – anabolizm i katabolizm mięśni

Gdy stosujesz dietę o ujemnym bilansie kalorycznym, organizm sięga do rezerw energetycznych zmagazynowanych m.in. z brzucha. Na skutek niedoborów energetycznych, zachodzą procesy kataboliczne, które przyczyniają się do wykorzystania własnych zapasów energii takich jak: węglowodany, białka oraz tłuszcze.

Katabolizm mięśni to proces rozpadu mięśni, natomiast anabolizm mięśni to proces budowy tkanek mięśniowych (przeciwieństwo katabolizmu).

Zależy nam głównie na spalaniu tłuszczu zmagazynowanego pod skórą i bardzo niebezpiecznego dla naszego zdrowia tłuszczu otaczającego organy wewnętrzne. Katabolizm mięśni nie wpływa tylko na zgromadzony tłuszcz podczas procesu odchudzania, z uwagi na powiązanie z przemianą materii: węglowodanów i protein jako źródeł energii. Wtedy podczas diety redukcyjnej nieodpowiednio dopasowanej do konkretnej osoby, następuje redukcja mięśni. A przecież ochrona mięśni dla nas wykonujących ćwiczenia na brzuch jest bardzo ważna.

 

Zabezpiecz mięśnie przed katabolizmem

 

Katabolizm

 

Ochrona mięśni podczas odchudzania. Jak ochronić masę mięśniową?

 

Zrezygnuj z drastycznych głodówek.

  • Na skutek braku węglowodanów w naszej diecie, w ciągu kilku dni, następuje wyczerpanie zapasów glikogenu w mięśniach i wątrobie. Powoduje to zmniejszeniem poziomu glukozy we krwi, która to jest konieczna do prawidłowej pracy mózgu oraz serca. Nie spowoduje to, że organizm zacznie korzystać jedynie z kwasów tłuszczowe jako źródła energii. W wyniku niedożywienia i przy intensywnym wysiłku fizycznym dochodzi do rozpadu białek, mi.n. mięśniowych. Kwasy tłuszczowe zamieniane są w wątrobie w ciała ketonowe jako zastępcze źródło energii. Swoiste zabezpieczenie przed zanikiem najważniejszych funkcji organów, choć nie tak wydajne, jak glukoza.

  • Nie rezygnuj całkowicie z węglowodanów, ponieważ to ważny element w diecie. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z węglowodanami, jeśli zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej. Należy przyjmować minimum 200 g węglowodanów dziennie (czyli około 800 kalorii z węglowodanów oraz białka i tłuszcze). Głodówka wpływa na zmniejszenie przemiany materii i jest mniej skuteczna niż dobrze dobrana dieta np. dieta Dukana, a przy tym jest niezdrowa dla naszego organizmu.

Białko

  • Zmniejsz swój apetyt na słodycze oraz zmniejsz uczucie głodu, kupując i stosując odżywkę białkową oraz preparat błonnikowy. Te preparaty można używać do przyrządzenia szybkiego posiłku w sytuacji, w której nie masz możliwości zjedzenia normalnego posiłku. Zmiksuj preparat białkowy oraz błonnik z owocami a uzyskasz bardzo smaczne, odżywcze i niskokaloryczne koktajle odchudzające.  Zachowasz w ten sposób aktualną masę mięśniową, ale także uformowanie, zarysowanie mięśni przy wykonywaniu odpowiedniego treningu. Do utrzymania dodatniego bilansu azotowego (określa on o niedobór bądź nadmiar białka w organizmie) u przeciętnego człowieka wystarczy spożywanie 0,8-1g białka na 1kg masy ciała w ciągu doby. Dla  osób aktywnych fizycznie jest to 1,2-1,4g/kg masy ciała na dzień, a więc dla osoby o wadze 50kg będzie to 60-70g białka dziennie, dla osoby o wadze 75kg- 90-105g/kg masy ciała na dzień.

BCAA

  • Chroń mięśnie przed redukcją, stosując preparaty zawierające składniki o działaniu antykatabolicznym —  jest to ochrona mięśni przed ich rozpadem. Najlepsza ochrona mięśni to zastosowanie aminokwasów rozgałęzionych (zobacz BCAA), które charakteryzują się dużą skutecznością ochronną mięśni. Zażywaj 5 do 10g przed i po każdym treningu w celu zabezpieczenia przed katabolizmem mięśni.

 

Uzupełnij dietę w witaminy i  minerały.

Dieta o ujemnym bilansie kalorycznym często zawierają mało składników o charakterze mało energetycznym, takie jak: witaminy, minerały, wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego zalecany jest preparat witaminowo-mineralny oraz suplement zawierający kwasy tłuszcze omega 3, które będą wysoce wskazane. Brak odpowiedniej dawki witamin, makro- i mikroelementów czy kwasów tłuszczowych mogą powodować zaburzenia metabolizmu i w konsekwencji  z problemami w spalaniu tkanki tłuszczowej.

 

Stosuj suplementy z głową.

Należy pamiętać, że suplementy pomagają przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej i uwidaczniają mięśnie brzucha, to nie należy zapominać, że stanowią one jedynie dodatek, a nie zamiennik diety i treningu.

Nie uzyskasz dobrych efektów stosując spalacz i jednocześnie zajadając się niedozwolonym pożywieniem takim jak np.: hamburgery, batony, ciasta itp.

Przed zakupem spalacza koniecznie przeczytaj artykuł Suplementy.

 

Elementy skutecznej redukcji wagi:

Dieta — najważniejszy element skutecznego obniżania wagi ciała, prawidłowa dieta to 60%  sukcesu w walce z nagromadzonym tłuszczem.

Trening — bardzo ważny element podczas obniżania wagi. Ćwiczenia przyspieszają metabolizm organizmu, a zwiększony metabolizm to szybsze spalanie kalorii.

Regeneracja — podczas ćwiczenia na brzuch nasze mięśnie ulegają uszkodzeniu i aby zregenerować mikro urazy powstałe w naszych mięśniach, potrzebne jest dostarczenie składników żywieniowych do organizmu oraz regeneracja.

Suplementacja — przydatna sprawa, aby przyspieszyć procesy zachodzące w  organizmie w walce ze zbędną tkanką tłuszczową. Jednak pamiętajmy, że pełen potencjał suplementu osiągniemy, łącząc go z trzema powyższymi elementami.

 

Zatrzymaj katabolizm mięśni wspomagając się specjalistycznymi suplementami diety np. BCAA

Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Don`t copy text!
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dieta kopenhaska – kontrowersyjna, ale skuteczna

Zamknij