Sprawność fizyczna wpływa na lepszą pracę mózgu

Czy sprawność fizyczna wpływa na lepszą pracę mózgu? W największym i najbardziej szczegółowym badaniu tego typu stwierdzono, że istnieją powiązania między sprawnością fizyczną a poprawą zdolności poznawczych. Naukowcy pokazują również, że ten wzrost mocy mentalnych jest związany z integralnością istoty białej mózgu.

Sprawność fizyczna a możg

Nowe badanie sprawdza teorię, że sprawne ciało idzie w parze ze sprawnym umysłem.

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań nad tym, jak sprawność fizyczna może wpływać na umysł.

Na przykład badania wykazały, że sprawność fizyczna może zmniejszyć ryzyko otępienia , złagodzić objawy depresyjne i wiele więcej.

Istnieją również dowody na to, że aktywność fizyczna poprawia zdolności poznawcze zdrowych osób, osób w różnym wieku i uczestników z zaburzeniami poznawczymi .

Podobnie, niektóre badania wykazały pozytywne powiązania między sprawnością fizyczną a zmianami w strukturze mózgu.

Autorzy najnowszych badań w tej dziedzinie, którzy opublikowali swoje wyniki w raportach naukowych , zauważają, że wcześniejsze badania miały pewne ograniczenia.

W niektórych przypadkach, na przykład, nie uwzględniały zmiennych, które mogłyby odgrywać ważną rolę.

Na przykład badacze mogą powiązać niski poziom sprawności fizycznej z wyższym ciśnieniem krwi. Jeśli badanie wykaże, że wysoka sprawność fizyczna ma związek ze zdolnościami poznawczymi, naukowcy mogą argumentować, że w rzeczywistości niższe ciśnienie krwi zwiększa moc poznawczą.

To samo może dotyczyć kilku czynników związanych ze sprawnością fizyczną, takich jak wskaźnik masy ciała ( BMI ), poziomy glukozy we krwi i status edukacji.

Ponadto większość badań koncentruje się tylko na jednym wskaźniku sprawności umysłowej naraz, takim jak pamięć.

Jak wyjaśniają autorzy obecnego badania, „badania badające związki między sprawnością fizyczną, integralnością istoty białej i wieloma zróżnicowanymi domenami poznawczymi jednocześnie są rzadkie”.

 

Świeże spojrzenie na kondycję i mózg

W najnowszym eksperymencie przeprowadzonym przez naukowców ze szpitala uniwersyteckiego Muenster w Niemczech podjęto próbę uzupełnienia niektórych luk. Korzystając z dużej próbki zdrowych ludzi, naukowcy ponownie przetestowali powiązania między sprawnością fizyczną, strukturą mózgu i szerokim zakresem domen poznawczych.

Chcieli także upewnić się, że uwzględniają jak najwięcej mylących zmiennych. Ponadto naukowcy chcieli zrozumieć, czy związek między zdolnościami poznawczymi a sprawnością fizyczną jest związany z integralnością istoty białej.

Biała istota w mózgu przekazuje wiadomości między różnymi częściami mózgu i koordynuje komunikację w całym narządzie.

Aby to zbadać, naukowcy wzięli dane z projektu Human Connectome Project, który obejmuje skanowanie mózgu metodą rezonansu magnetycznego od 1206 dorosłych w średnim wieku 28,8.

W sumie 1187 uczestników ukończyło również testy poznawcze. W nich naukowcy ocenili między innymi pamięć, rozumowanie, ostrość i osąd wolontariuszy.

 

Zaskakujące wyniki

Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy wykazali, że osoby, które osiągnęły lepsze wyniki w 2-minutowym teście marszu, również osiągnęły znacznie lepsze wyniki we wszystkich zadaniach poznawczych oprócz jednego.

Co ważne, związek: sprawność fizyczna oraz lepsza praca mózgu był znaczący nawet po kontrolowaniu szeregu czynników, w tym BMI, ciśnienia krwi, wieku, poziomu wykształcenia i płci.

Naukowcy powiązali również tę poprawę poznawczą z wyższym poziomem sprawności fizycznej z poprawą integralności strukturalnej istoty białej. Autorzy podsumowują:

Dzięki niniejszej pracy dostarczamy dowodów na pozytywny związek między [sprawnością fizyczną] a mikrostrukturą istoty białej, a także wynikami poznawczymi w dużej próbce zdrowych młodych dorosłych”.

„Zaskoczyło nas, że nawet w młodym społeczeństwie wydajność poznawcza spada wraz ze spadkiem poziomu sprawności” – mówi główny badacz dr Jonathan Repple.

Dr Repple kontynuuje: „Wiedzieliśmy, że może to być ważne w dla osób podeszłym wieku, które niekoniecznie mają dobre zdrowie, ale obserwowanie tego u 30-latków jest zaskakujące”.

„To prowadzi nas do przekonania, że ​​podstawowy poziom sprawności wydaje się być istotnym do uniknięcia ryzyka złej pracy oraz zapewnienia lepszego zdrowia mózgu”.

 

Więcej pytań

Obecne badanie ma wiele mocnych stron, zwłaszcza obszerną bazę danych MRI. Dr Repple wyjaśnia, że ​​„normalnie, gdy masz do czynienia z pracą MRI, próbka 30 jest całkiem dobra, ale istnienie tej dużej bazy danych MRI pozwoliło nam wyeliminować potencjalnie wprowadzające w błąd czynniki i znacznie wzmocniło analizę”.

Ponieważ jednak naukowcy przeprowadzili testy w pewnym momencie, nie można zobaczyć, jak zmienia się sprawność i zdolności poznawcze w czasie. Nie można również powiedzieć, że poprawa sprawności powoduje zwiększenie zdolności poznawczych.

Przyszłe badania będą musiały odpowiedzieć, czy zwiększenie poziomu sprawności fizycznej osoby również zwiększa zdolności poznawcze.

Ponadto, zgodnie z projektem, obecne badanie dotyczyło tylko zdrowych młodych ludzi. To, jak ta interakcja może się różnić w starszych populacjach lub u osób ze schorzeniami psychicznymi będzie wymagało dalszej pracy.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze badania, staje się coraz bardziej jasne, że istnieją silne powiązania między sprawnością fizyczną a sprawnością umysłową. Sprawność fizyczna idzie w parze z lepszą pracą mózgu, dlatego zachęcamy szczególnie do ruchu na świerzym powietrzu.

Przeczytaj także inny ciekawy artykuł na temat czy efekt jojo może powodować dodoatkowy przyrost masy ciała.

Don`t copy text!