Trening brzucha – fakty oraz mity

Trening brzucha jest konieczny, aby w konsekwencji cieszyć się płaskim brzuchem. Zgrabny płaski brzuch to marzenie prawie wszystkich kobiet, bez względu na wiek. Wyeksponowane mięśni brzucha to również pragnienie każdego mężczyzny. Pragnienie to odchodzi z przyjściem zimowej pory roku, kiedy to skrywamy swoje niedoskonałe brzuchy pod wieloma warstwami ubrań, oraz gdy popijamy piwo i zajadamy się tłustym jedzeniem. Marzenie to pojawia się z chwilą, gdy robi się cieplej i myślimy o nadchodzących wakacjach, urlopie.

Okres wakacyjny wiąże się odkryciem niedoskonałości naszego ciała. Jest to właśnie czas, kiedy to duża część osób z brzuszkiem postanawia coś z tym zrobić i zaczyna trenować mięśnie brzucha. Teorii na temat: trening mięśni brzucha, diety i uzyskania płaskiego brzucha jest wiele. Niestety tylko część z nich jest prawdziwa.

 

Fakty i mity – trening brzucha

 

Trening brzuchatrening brzucha

 

Trening brzucha — kilka powszechnych mitów:

 

Mit 1. Wraz z wiekiem brzuch rośnie.

Większość ludzie uważa, że przybieranie tkanki tłuszczowej to normalny postępujący wraz z wiekiem proces. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ niektórym osobom rzeczywiście wraz z wiekiem zwiększa się obwód brzucha, lecz zupełnie nie musi tak być. Mała aktywność fizyczna oraz spowolnienie metabolizmu są głównymi powodami, dla których osobom starszym wzrasta waga ciała. Dzięki systematycznym ćwiczeniom mięśni brzucha możemy zatrzymać proces zaniku mięśni. Regularny trening brzucha spowoduje spalanie zbędnych kalorii oraz nie dopuści do odkładania się nadmiaru tłuszczu.

 

Mit 2. Ilość ćwiczeń jest najważniejsza.

Istnieje błędne przekonanie, że aby uzyskać piękne mięśnie brzucha i pozbyć się zbędnego tłuszczu, należy energicznie ćwiczyć brzuszki. W wykonywaniu ćwiczeń najważniejsza jest nie ilość powtórzeń, jakie wykonamy w danym czasie, lecz jakość wykonywanych ćwiczeń. Należy być skoncentrowanym na pracy mięśni i wykonywać trening brzucha wolniej niż ćwiczyć szybko, mechanicznie.

 

Mit 3. Należy ćwiczyć tak długo ile mamy sił.

Następny mit. Nigdy nie należy trenować do utraty sił, ponieważ grozi to uszkodzeniem mięśni i naraża w konsekwencji na kontuzję. Gdy czujesz, że możesz zrobić naprawdę dużą ilość skłonów tułowia tzw. brzuszków w jednej serii, nie rób tego. Lepszym rozwiązaniem będzie podzielenie treningu na mniejsze serie niż przetrenować mięśnie w jednej serii i narazić się na kontuzję. Wykonaj na przykład 5 serii po 20 powtórzeń. Robienie przerw pomiędzy seriami to czas na krótki odpoczynek, aby nabrać sił, przez co trening brzucha staje się bezpieczniejszy.

 

Mit 4. Trening brzucha można wykonywać codziennie.

Zasadniczo większość mięśni można trenować codziennie. Najistotniejszym czynnikiem jest tutaj intensywność całego treningu mięśni brzucha. Niezalecane jest codzienne katowanie mięśni. Mięśnie brzucha, aby się w pełni zregenerowały, wymagają określonego czasu na odpoczynek. Najlepiej i najbezpieczniej będzie ćwiczyć brzuch 3 do 4 razy w tygodniu, ale możesz również zmniejszyć natężenie treningu, trenując 6 razy w tygodniu. Jednak najlepsze efekty uzyskasz, trenując ciężko 3 do 4 razy w tygodniu.

 

Mit 5. Najlepszy trening brzucha to wykonywanie brzuszków

To kolejny mit. Duża część osób pragnących szczupłej talii i płaskiego brzucha rozpoczyna treningi od wykonywania codziennie dużej ilości (niepoprawnie wykonanych technicznie) brzuszków. W konsekwencji osoby te szybko zaczynają narzekać na ból w kręgosłupie i obolałość mięśni szyi. Brzuszki są dobre dla osób zaczynających trenować mięśnie brzucha, o ile są wykonywane w sposób poprawny technicznie. Brzuszki powodują, że nabieramy więcej siły i wytrzymałości, ale nie można ich stosować zbyt długo, ponieważ w dłuższym okresie nie przyniosą nam dobrych rezultatów. Aby mięśnie cały czas się rozwijały, należy zmieniać co jakiś czas trening brzucha. Warto więc do zwykłych brzuszków dodać inne ćwiczenie angażujące mięśnie brzucha takie jak np. wznosy nóg. Polecam ćwiczyć również z Tiffany boczki, jeśli ktoś ma z tym problem.

Pięknie zarysowane mięśnie brzucha, płaski brzuch to nie tylko kwestia ćwiczeń np. wykonywania brzuszków, ale również odpowiedniej diety. Dobra dieta to 60% sukcesu a pozostałe 40% to zasługa treningu. Jeśli twoja dieta będzie składała się z tłustych, smażonych potraw oraz dużej ilości węglowodanów, nie masz co marzyć o ładnym brzuchu. Jedz pełne ziarna zbóż, warzywa, owoce i ogranicz spożycie tłuszczu. Nie pozwalaj sobie na nadmiarowe kalorie. Nie wprowadzając diety, marnujesz potencjał swojego treningu.

 

Trening brzucha — teraz trochę faktów:

 

Fakt 1. Należy stosować zbilansowaną dietę.

Spożywaj 5 do 6 posiłków dziennie, ale w niewielkich ilościach. Organizm w ten sposób otrzymuje w stały sposób potrzebne składniki, w takich dawkach, które jest on bez problemu spalić bez odkładania niechcianego tłuszczyku.

Niewskazane jest spożywanie produktów żywnościowych, które mogą powodować wzdęcia, czyli np. gazowanych napojów, grochu, fasoli, kapusty. Zredukuj do minimum spożywanie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Wskazane są natomiast zioła, które pobudzają pracę jelit oraz wydzielanie soku żołądkowego co powoduje lepsze trawienie pokarmu. Polecane są m.in. majeranek, pieprz, gorczyca, bazylia. Spożywanie jogurtów zmniejsza wzdęcia oraz zaparcia wszystko to dzięki dobroczynnym, żywym kulturom bakterii probiotycznych. Więcej dowiesz się tutaj…..

 

Fakt 2. Trening brzucha powinien być uzupełnieniem zrównoważonej diety.

Aby osiągnąć optymalne wyniki, trzeba wykonywać trening siłowy oraz aerobowy. Bieganie, fitness, pływanie, jazda na rowerze to trening aerobowy, które wpływają na spalanie tłuszczu, zwiększenie objętości płuc oraz nabrać kondycji. Trening siłowy natomiast spowoduje, że będziemy silniejsi i spowoduje uwidocznienie mięśni brzucha.

 

Fakt 3. Wyprostuj się — poprawna postawa redukuje wydęty brzuszek.

Nie garb się, cały czas kontroluj swoją postawę. Staraj się trzymać prosto, dzięki temu również powodujesz, że mięśnie brzucha napinają się  jak podczas treningu. Trzymając się prosto brzuch, wydaje się mniejszy.

 

Fakt 4. Śmiej się — twój brzuch na tym skorzysta.

Śmiech to zdrowie, dobre samopoczucie, ale i dobry trening dla mięśni brzucha. Śmiej się głośno i pamiętaj, że kiedy rozboli Cię brzuch ze śmiechu, to Twoja talia tylko na tym skorzysta.

Don`t copy text!